Biografie

Jaromír Honzák je jazzový basista, který se na české jazzové scéně pohybuje již od 80. let. Je držitelem 5 žánrových cen Anděl v jazzové kategorii, které získal za svá sólová alba. Žánr přesahuje dlouholetým členstvím v kapele Bratři Ebenové, v experimentujícím ansámblu Luboše Soukupa Points Septet nebo spoluprací s Ivou Bittovou.

Hudební začátky

Jaromír Honzák se narodil v roce 1959 v Li­toměřicích. Od šesti let navštěvoval hodiny piana a ve čtrnácti začal hrát na kontrabas. Jelikož v době své povinné školní docházky snil o profesi filmového režiséra, studoval nejprve 3 roky na gymnáziu. Teprve potom zájem o hudbu zvítězil a Honzák přestoupil na teplickou konzervatoř, kterou absolvoval v roce 1982.

Povinnou dvouletou vojenskou službu strávil v Armádním uměleckém souboru (AUS) v Praze, kde se setkal se svými budoucími spoluhráči Z. Zdeňkem a F. Kopem. S nimi a se svým teplickým spolužákem Martinem Šulcem založili skupinu Naima, nejvýraznější mladou kapelu 80. let. V roce 1986 dosáhla Naima i mezinárodního úspěchu, když byla vybrána do finále celoevropské jazzové soutěže v německém Leverkusenu.

NAIMA: František Kop, Zdeněk Zdeněk, Martin Šulc, Martin Zbrožek, J.H.

Vyhledávaný sideman s mezinárodními kontakty

Jaromír Honzák se brzy stal univerzálním a vyhledávaným doprovazečem, jehož talentu využily během let osobnosti jako Karel Růžička, Emil Viklický, Vojtěch Eckert nebo Luděk Švábenský, ale také bratři Ebenové nebo Iva Bittová. Mezi zahraniční osobnosti, které měl možnost doprovázet, patří např. Art Farmer, Phil Wilson, Don Friedman, Alan Praskin, Giovanni Basso, Amina Claudine Myers nebo Victor Lewis.

Vystupoval na zahraničních festivalech, např. Sea Jazz Helsinki, Ingolstädter Jazztage, Leverkusener Jazztage, Jazz Jamboree Warszaw, International festival Montreal a dalších.

V roce 1989 obdržel Honzák stipendium z Berklee College of Music, kde studoval 3 semestry. Mezi jeho spolužáky a spoluhráči byli např. Jorge Rossy, Kurt Rosenwinkel, Roy Hargrove, Mark Turner nebo Chris Cheek.

Hudební spolupráce s polskou jazzovou scénou

Boston 1990
Boston 1990

Po návratu z USA navázal Honzák intenzivní kontakt s polskou jazzovou scénou, když jej jeho spolužák z Berklee Kuba Stankiewicz představil celé řadě polských jazzmanů. Byli to např. Zbigniew Namyslowski, Krzesimir Debski, Janusz Muniak, Greg Nagorski nebo Piotr Baron.

V té době také Honzák začal rozvíjet své vlastní hudební představy. Na jejich realizaci se podíleli jak zahraniční hudebníci — Poláci Kuba Stankiewicz, Piotr Baron, Michal Tokaj a Lukasz Zyta, německý kytarista Christian Rover, španělský bubeník Jorge Rossy, americký saxofonista Chris Cheek nebo norská zpěvačka Sissel Vera Pettersen, tak i významný český kytarista David Dorůžka nebo pianisté Beata Hlavenková a Vít Křišťan. 

LITTLE THINGS Quintet: J.H., Lukasz Zyta, Michal Tokaj, David Dorůžka, Chris Cheek

Autorská tvorba

Na deseti albech, která Honzák dosud pod svým jménem natočil, se objevil nejen v roli kontrabasisty, ale i skladatele. Výjimkou je album Blood Sings, které tvoří skladby Suzanne Vega v Honzákových aranžmá. Těmto albům i jednotlivým Honzákovým skladbám se dostalo různých domácích i zahraničních ocenění: alba Early Music, Uncertainty, Little Things, A Question To All Your Answers a Present Past byla oceněna cenou Anděl jako nejlepší česká jazzová alba roku.

BLOOD SINGS: Sissel Vera Pettersen

Skladba Old Couple se umístila v soutěži „The John Lennon Songwriting Contest“, skladba Present Past v soutěži „USA Songwriting Competition“. Skladba Constant Struggle z alba Present Past byla publikována v „The European Real Book“ amerického vydavatelství Sher Music Co. a skladba Forward  z alba Uncertainty je uvedena v učebnici amerického kytaristy Roryho Stuarta „The Rhythm Book“, vydavatelství Rhythm & Dues, LLC, 2019. Album A Question To All Your Answers se v r. 2009 umístilo na 3. místě v kategorii instrumentálního jazzu soutěže amerického sdružení Just Plain Folks.

Současné aktivity

Honzák vede svou kapelu Jaromír Honzák Quintet, je členem Points Septetu Luboše Soukupa, skupin Marty Kloučkové, Andrey Šulcové, kapely Čikori Ivy Bittové a skupiny bratří Ebenů.

Věnuje se dlouhodobě pedagogické činnosti: od roku 1985 do r. 2003 vyučoval hru na kontrabas a jazzovou improvizaci na dnešní Konzervatoři J. Ježka, kde poté mezi roky 2003 a 2011 vedl jazzové oddělení VOŠ které pomáhal založit. 

V akademickém roce 2009-10 vyučoval jazzovou interpretaci a improvizaci na brněnské JAMU a od roku 2011 vede nově založenou Katedru jazzové hudby na pražské HAMU. Jako lektor se zúčastnil řady jazzových seminářů a workshopů v ČR i v zahraničí (Polsko, Itálie, Finsko, USA). 

S Ivou Bittovou

Hudební ceny

2018
Album Early Music získalo cenu Akademie populární hudby Anděl v kategorii Jazz & blues za rok 2017
2015
Album Uncertainty získalo cenu Akademie populární hudby Anděl v kategorii Jazz & blues za rok 2014
2010
Album Little Things získalo cenu Akademie populární hudby Anděl v kategorii Jazz & blues za rok 2009
2009
Album A Queston to All Your Answers získalo 3. místo v kategorii instrumentálního jazzu v soutěži pořádáné americkým sdružením skladatelů a hudebních profesionálů Just Plain Folks
2008
Album A Queston to All Your Answers získalo cenu Akademie populární hudby Anděl v kategorii Jazz & blues za rok 2007
2005
Album Present Past získalo cenu Akademie populární hudby Anděl v kategorii Jazz & blues za rok 2004
2004
Cena časopisu Harmonie albu Present Past, jako nejlepší nahrávce českého jazzu za rok 2004
2002
Skladba Present Past ze stejnojmenného alba ve finále skladatelské soutěže USA Songwriting Competition
2001
Cena časopisu Harmonie albu Earth Life, jako nejlepšímu českému jazzovému CD vydanému v roce 2000
1999
Skladba Old Couple z alba Earth Life ve finále skladatelské soutěže The John Lennon Songwriting Contest, New York

Fotogalerie

{{playListTitle}}

{{classes.artistPrefix + ' ' + list.tracks[currentTrack].album_artist}}
{{list.tracks[currentTrack].track_title}}
{{list.tracks[currentTrack].album_title}}
{{classes.skipBackward}}
{{classes.skipForward}}
{{this.mediaPlayer.getPlaybackRate()}}X
{{ currentTime }}
{{ totalTime }}